E-textiles, המכונים בעברית 'טקסטיל אלקטרוני', הם מוצרי טקסטיל, כמו בדים וחוטים, שמשולבים בהם רכיבים אלקטרוניים והתקני מחשוב כדי לאפשר פונקציונליות חדשה. הם משמשים ליצירת טכנולוגיות לבישות וביגוד חכם, מכשירי כושר ואפילו מכשירים רפואיים. תחום זה צובר פופולריות בשנים האחרונות בשל היכולת לשלב את הפונקציונליות של האלקטרוניקה עם הנוחות והנוחיות של טקסטיל ובשל האפשרות לייצר צורות חדשות של אינטראקטיביות וביטוי. לדוגמה, ניתן להשתמש בטקסטיל אלקטרוני ליצירת לבוש המגיב לתנועות הלובש, רוטט בזמן מגע או אפילו מנגן מוזיקה.

אבל זה הרבה יותר מפונקצונליות ואינטראקטיביות – זהו קו התפר שבין עיצוב, אמנות, אופנה ומלאכות יד לעולם החדשנות הטכנולוגית – אלקטרוניקה, חומרים רבים מגוונים, תכנון הנדסי וייצור דיגיטלי (כמו הדפסות תלת מימד וחיתוך לייזר). טקסטיל אלקטרוני מאפשר את השילוב המיוחד בין גבוה ונמוך, בין פרקטי למעוצב, בין הוט קוטור למיחזור, בין צרכנות לייצרנות ומציע ליוצרים כלים וחומרים חדשים ואפשרויות לפיתוח ועיצוב טכנולוגיות באופן עצמאי. גישה זו משנה את מחוזות התחביב ושעות הפנאי וחותרת לפיתוח השיח של עתיד הטכנולוגיה, על פמיניזם והעצמת נשים, על המצאות חדשות, הגנת הסביבה, הפחתת צריכה, הפצת גישת הקוד הפתוח והדמוקרטיזציה של ההנדסה ועוד. אחרי שנים שלימדתי טקסטיל אלקטרוני רק באקדמיה ובחוגים, אני פותחת קורס לקהל הרחב, מתוך אמונה שעלינו לעורר ולעודד תפיסות אלו; לכן, בניתי את הקורס כך שיסקור תהליכי אבולוציה של מלאכות יד משולבות טכנולוגיה, מסורות, חומרים, תהליכי ייצור ועיצוב וילמד את כל הפרטקטיקה הבסיסית המעשית למתחילים ויציע פתח לעולם חדש, יזמי ויצרני.

תכני הקורס

הקורס בנוי כתיאוריה ופרקטיקה בלמידה מבוססת פרויקט ובאווירה מייקרית של עיצוב וטכנולוגיה ומבוסס על יצירת 4 פרויקטים, אשר כל אחד מהם משלב תחומים שונים שמכסים מנעד אפשרויות רחב. נפתח תפישה היברידית שמשלבת טכניקות וחומרים “מסורתיים” בשילוב טכנולוגיות חדשניות, נלמד ליצור מעגלים אלקטרוניים מחומרים מוליכים רכים וייחודיים ונלמד גישות שונות לניהול המורכבויות הכרוכות בפיתוח אלמנטים לבישים. בסיום הקורס תהיה לכם גישה עצמאית ליישום ומימוש פרויקטים מהרשת בתחום ותחושת מסוגלות לאלתר וליצור.

כל שיעור נפתח בהרצאת מבוא שכוללת רקע, השראות והדגמה ולאחריה פיתוח הפרויקט. בכל שיעור תצאו עם פרויקט חדש, לפעמים שלם ומוכן, לפעמים כזה שצריך להשלים גם בבית – תלוי כמה תרצו להשקיע – המדיום הטקסטילי של רקמה, תפירה, ליבוד ואריגה מטבעו מזמן עבודה עמלנית וארוכה ואפשר לקחת את זה כפרויקט מדיטטיבי שימלא לכם את שעות הפנאי. אני רואה חשיבות עצומה בעיסוק במלאכות היד, הטכניקות שתתנסו בהן הינן שער לעצמכם ולדורות העבר – מלאכות יד קיימות משחר ימי האדם והן נושאות בתוכן מטענים של חומרים, תהליכים ותרבויות מדור לדור ומספקות ריכוז, שלווה וביטחון עצמי. הקורס הזה הוא הזמנה לחבר ולקחת את כל הטוב מהעבר עם הצד המחבר והלא מנוכר של הטכנולוגיה של ההווה ואל העתיד.

הקורס אינו כולל תכנות או עבודה עם תכנות בקרים (בהמשך נפתח קורס נפרד למתקדמים) מתוך הרצון ליצור קורס מבוא שמתאים לכולם, אנשי טכנולוגיה ואלקטרוניקה מנוסים וחדשים כאחד. לשם כך פיתחתי שיטה שאני קוראים לה "חיישנים ללא תכנות" שמוכחת כהצלחה כבר תקופה ארוכה, שמלמדת גישה לפיתוח אינטראקציה של אלקטרוניקה קלאסית ועבודה עם חיישנים בשילוב האפשרויות החדשות שעולם ה-E-Textiles פותח. הקורס הזה מספק תוצאות מרשימות ומשמחות וכל זה במהירות, בקלות ומנסיוני – בהתלהבות רבה :), וגם לא מצריך רכישת כלים וציוד רב כי… במקום להלחים – אנחנו תופרים!


נלמד:

על תהליכי האבולוציה הפמיניסטיים של מלאכות יד משולבות טכנולוגיה
וכיצד גישה זו משנה את מחוזות התחביב ושעות הפנאי וחותרת לפיתוח השיח של עתיד הטכנולוגיה והעצמת נשים.

נכיר:

איך להפוך אלקטרוניקה ללבישה – היכרות עם חומרים חדשניים, בדים וחוטים מוליכים,
מהי אלקטרוניקה קלאסית לעומת אלקטרוניקה ייעודית לתפירה,
מהם מעגלים אלקטרוניים מסורתיים (Wire) לעומת מעגלים אלקטרוניים רכים (Stitch),
נפתח פרויייקטים עם חיישנים ויצירת אינטראקציה ללא תכנות
וכמובן – נפגוש מלא מלא LEDים מסוגים שונים :).

נתנסה:

בפרויקטים מבוססי מלאכות יד מסוג –  אריגה, ליבוד יבש (מחט), רקמה, תפירה
ונלמד איך לשלב אותם עם טכניקות של אלקטרוניקה רכה ועם תכנון הנדסי וייצור דיגיטלי (חיתוך לייזר והדפסות 3D).

נכין:

אביזרי לבוש ואופנה, אובייקטים מעוצבים, אובייקט סאונד ותאורה.

– ההרשמה החלה! –
הצטרפו כבר עכשיו ותהנו ממחירי ההרשמה המקודמת

מחשב רקום
The Embroidered Computer – Irene Posch

עם מה תצאו מהקורס:

בסיום הקורס תהיה לכם גישה עצמאית ליישום ומימוש פרויקטים בסיסיים מהרשת בתחום, תחושת מסוגלות לאלתר וליצור וגישה למאגרי מידע ומדריכים ליצירה עתידית.

תרגישו שאתם מכירים את התחום ואת מושגי הבסיס, שמות של אמנים ויוצרים מובילים ושיש לכם הבנה מאין צמח תחום הטקסטיל האלקטרוני ולאן הוא מתפתח.

תתנסו בייצור דיגיטלי, בפיתוח אינטראקטיבי וביישום פונקציונלי. וכל זה עם רקע פמיניסטי וכלים לשיח ביקורתי על עתיד הטכנולוגיה!

תלמדו עבודת חיישנים ללא תכנות – תדעו לייצר אינטראקציה שמגיבה באמצעות אלקטרוניקה קלאסית וליישם אותה בכלים של טקסטיל אלקטרוני.

תקבלו ערכת יצירה של חומרים שתלווה אתכם גם בסיום הקורס שיש בה  חומרי עבודה בסיסיים שיאפשרו לכם להמשיך ליצור, כמו חוטים ובדים מוליכים, אלקטרוניקה תפירה, מחטים מסוגים שונים.

תלמדו כישורים חדשים, מלהיבים ואיכותיים למלא בהם את שעות הפנאי.

והכי חשוב – התוצאה של כל אלו תשפר בכם את תחושת המסוגלות והסיפוק שתלך אתכם לכל שאר התחומים בחייכם.

למי הקורס מיועד?

קורס זה מיועד למתעניינים בעולם מלאכות היד והן לאנשים שנמשכים לטכנולוגיות, ליוצרים, מעצבים ואמנים מתחילים והן למנוסים.

הקורס מתאים לכולם ולא דורש ידע קודם, הוא מציע חוויה ייחודית הפונה לכל מי שרוצה לחקור את היצירתיות שלו וללמוד מיומנויות חדשות.

בין אם אתם יוצרים מתחילים, מייקרים מנוסים, הקורס הזה יספק לכם סביבת למידה מהנה ומרתקת. אם אתם מחפשים דרך לצאת מהשגרה ולנסות משהו חדש, בואו הצטרפו אליי ותגלו את האפשרויות המרגשות שמחכות!

על המרצה: בת-יה דזבלי (Batt-Girl)

היי, שמי בת-יה, נעים מאוד, אני אמנית מדיה, מייקרית ואשת חינוך מתל אביב. גדלתי בבית שעסק באינטנסיביות במלאכות יד מגוונות ובבגרותי אני יוצרת אמנות וקסמים דיגיטליים בעולם הוירטואלי ומחברת מלאכות-יד לטכנולוגיה, בעולם הפיזי. בעברי – קריירת הייטק כ-Web Designer ו-15 שנים כאמנית מדיה, הצגתי בתערוכות רבות בארץ ובעולם אמנות אינטראקטיבית ונט ארט כעצמאית וכחלק מהרכבים וקולקטיבים אמנותיים, לשעבר – ראש המחלקה לניו מדיה במוסררה, ירושלים. כיום – מרצה זו השנה ה-9 במרכז האקדמי ויצו חיפה.

הגעתי לעולם ה- E-Textiles, באופן טבעי ואורגני מתוך חיפוש אחר תחום שישלב את כל העולמות אליהם אני נמשכת ומרכיבים את מי שאני. אני אוהבת להתפתח, להשקיע בדברים שמעניינים אותי וללכת עם זה עד הסוף. זה התחיל כחלק מהעיסוק האמנותי וכתחביב בשעות הפנאי ולאט לאט הפך למשמעותי וחיבר את כל הקצוות והיה קטליזטור משמעותי בהקמה של סטודיו קראפטולה. הגעתי לתחום עם ידע מועט באלקטרוניקה ונאלצתי ללמוד לאט לאט לבד הרבה מן הידע, כך שאני מכירה את החולשות של מי שלא מגיע מהתחום ועל מה צריך להתעכב בדרך כדי לבסס את הידע.

אני מגיעה לקורס הזה עם ידע רב לצד התלהבות גדולה לחלוק את הידע שלי, לעורר השראה ביצירתיות ולהביא את החוויה האישית הטובה שלי לכל כיתה בה אני מלמדת, בין אם באקדמיה או בקראפטולה. אז אם אתם מחפשים דרך לצאת מהשגרה או לנסות ללמוד משהו חדש, בואו הצטרפו אליי ותגלו את האפשרויות המרגשות שמחכות!

– ההרשמה החלה! –
הצטרפו כבר עכשיו ותהנו ממחירי ההרשמה המקודמת

תנאי הרשמה וביטולים

תנאי פתיחת כל קבוצה מותנית במספר משתתפים מינימאלי. מספר המקומות מוגבל ומשתנה מקבוצה לקבוצה.
התשלום לכל פעילות יעשה מראש ויחולק לעד 3 תשלומים.
מקום ההרשמה ישמר לאחר ביצוע התשלום בלבד.
אין החזר כספי עבור היעדרויות בודדות.
ביטול הרישום עד 14 ימים לפני תחילת הפעילות, יוחזר במלואו בניכוי סך של 200 ש״ח
ביטול הרישום עד 7 ימים לפני תחילת הפעילות, יוחזר במלואו בניכוי סך של 300 ש״ח
לאחר מועד זה לא יוחזר התשלום